Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası Nasıl Kesilir?

Herkese Merhaba. Dövizli işlemleri olan firmaların en çok yaşadığı sorunlardan birisi kur farkı faturalarıdır. Gelin örnek bir senaryo ile Logo ürünlerinde kur farkı faturası nasıl kesilir, birlikte inceleyelim. Çalışmamızı Tiger 3 Enterprise programı üzerinden yapacağız.

Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası Nasıl Kesilir?

ADMİN TEKNİK TİCARET A.Ş. müşterimize, 01.01.2020 tarihinde, 1 Ad ADMIN XEON SERVER 12 GHZ 1024 GB RAM malzemesini, 30 gün vadeli ve fatura işlem dövizi USD olarak 1.000 USD + KDV fiyattan satıyoruz. 01.01.2020 tarihindeki ilgili USD satış kurumuz 5,9507 TL’dir. Faturamızın TL karşılığı KDV Dahil 7.021,83 TL’dir.

Faturamızın görüntüsü aşağıdaki gibidir :

Logo'da Satış Faturası - Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası
Logo’da Satış Faturası

Müşterimiz ödemesini 31.03.2020 tarihinde ilgili banka hesabımıza havale olarak gelmiştir. İlgili günün döviz kuru 5,9824 TL’dir.

Logo'da Gelen Havale - Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası
Logo’da Gelen Havale

Satış Faturası ve Gelen Havale hareketlerinin Dövizli olması sebebi ile kur farkı doğmaktadır. 31.01.2020 tarihinde çalıştırılan Kur Farkı İşlemi sonucu ADMİN TEKNİK TİCARET A.Ş. için oluşan Kur Farkı Faturası (Verilen Hizmet Faturası) tutarı 37,40 TL olacaktır ve döviz tutarı 0 USD olacaktır. Kur Farkı Faturası aşağıdaki gibi olacaktır.

Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası
Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası

Kur Farkı Faturası kaydedilmesi ile ADMİN TEKNİK TİCARET A.Ş. Cari Hesabı ve tüm hareketlerin Muhasebeleştirilmesi sonucu Muhasebe Hesabı TL bakiyeleri 0 olacaktır.

ADMİN TEKNİK TİCARET A.Ş. Cari Hesap Ekstresi dökümünde TL ve USD Bakiyeleri 0 olacaktır.

Logo'da Cari Hesap Ekstresi - Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası
Logo’da Cari Hesap Ekstresi

Aşağıdaki Muavin Defter dökümünde görüldüğü gibi Kur Farkı Mahsup Fişi’nin İşlem Dövizi değeri 0 USD’dir. Kur Farkı Mahsup fişi sonrası da Muhasebe Hesabı TL ve USD bakiyeleri 0 olmuştur.

Logo'da Muavin Defteri - Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası
Logo’da Muavin Defteri

Bu durumda İki Tarih Arası Mizan görüntüsü de aşağıdaki gibi olacaktır :

Logo'da İki Tarih Arası Mizan - Logo Ürünlerinde Kur Farkı Faturası

Logo’da İki Tarih Arası Mizan

Not: Bundan sonraki süreç standart faturalaşma süreçleridir. E-fatura mükellefi iseniz Kur Farkı Faturası olarak Logo Connect aracılığı ile müşteriye e-fatura ve/veya e-arşiv olarak gönderilebilirsiniz. E-fatura mükellefi değilseniz kağıt fatura olarak yazdırıp müşterinize gönderebilirsiniz.

Umarım makalemizi okuyan herkese Logo ürünlerinde kur farkı faturası nasıl kesilir konusunda yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız her türlü sorularınız ve istekleriniz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Ramazan ARSLANTÜRK