Dijital Dönüşüm Nedir?

Covid-19 pandemisi etkisini devam ettiriyor ancak bir yandan da hayat devam ediyor. GİB tarafından belirtilen tebliğ kapsamında zorunluluk kapsamında olan firmalar 1 Temmuz 2020 tarihine kadar dijital dönüşüme dahil olmaya devam edecekler. Bu yazımızda iş hayatında firmaların hızla adapte olmaya çalıştığı dijital dönüşümden ve E-Logo’nun dijital dönüşüm içerisindeki konumundan bahsedeceğiz. İlk sorumuzu soralım. Peki, dijital dönüşüm nedir?

Dijital Dönüşüm
Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm genel olarak, bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanımı ile iş süreçlerinin hızlı, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital yani elektronik ortama taşınması olarak adlandırılır.

Bilgi teknolojilerinin hızla geliştiği dünyamızda devletin ve firmaların bu teknolojiden etkilenmemesi düşünülemezdi. Firmaların süreçlerini hızlandırırken, devlet mekanizmalarının da daha kolay bir şekilde yapması gereken kontrol işlemlerini yapmasını sağlanmaktadır.

Dijital dönüşüm şu ürünleri kapsar:</h5
E-Posta : Bürokratik süreçlerdeki dilekçelerin dijital versiyonu olarak kullanılmaktadır.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) :
E-Postanın, e-imza ile gönderimindeki tüm adımları kayıt altına alan ve yasal geçerliliği olan iletişim türüdür.
E-Fatura ve E-Arşiv Fatura :
Kağıt faturaların dijital versiyonuna verilen addır.
E-Defter :
Yevmiye ve kebir defterinin dijital versiyonudur.
E-İrsaliye :
Sevk irsaliyesinin dijital versiyonudur.
E-İmza :
Islak imzanın dijital versiyonudur.
E-Devlet :
Devlet dairelerinde bulunmamıza gerek kalmadan işlemlerimizi yapabildiğimiz dijital platformdur.
E-Ticaret :
Dükkan ve alışverişleri dijital ortama taşıyan platformdur.
E-Bilet :
Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir.
E-Smm :
Serbest meslek makbuzlarının dijital versiyonudur.

Bu noktaya kadar genel hatlarıyla dijital dönüşüm nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Peki E-Logo Özel Entegratörlük Dijital Dönüşümün Neresindedir?

E-Logo, dijital dönüşümün tam merkezinde bulunmaktadır. Almış olduğu en iyi özel entegratör hizmeti de bu iddaayı desteklemektedir. E-Logo bahsetmiş olduğumuz dijital dönüşüm ürünlerinin büyük bir bölümünün hizmetini sunmakla beraber bunlara ek olarak firmaların iş süreçlerini kolaylaştıracak hizmetlerde bulunmaktadır.

E-Logo Özel Entegratörlük tarafından sunulan hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

E-Fatura, e-arşiv fatura, e-defter, e-irsaliye, e-bilet, e-smm, e-ticaret portalı, e-ekstre, e-mutabakat

Bunların içerisinde e-ekstre Logo Yazılım’ın tüm bankalarla entegre çalışan özel geliştirilmiş bir hizmetidir. Firmalar e-ekstre ile çalıştıkları tüm bankalardan banka hareketlerini (havale,eft, banka işlem fişi, masraflar, kredi ödemeleri vs.) günlük olarak Logo ERP sistemleri içerisine alabilmektedirler.

Ayrıca e-mutabakat ile ba-bs ve cari bakiye mutabakatlarınızı Logo ERP ile entegre olarak yapabilirsiniz.

E-Logo’nun Firmalara Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

İlk olarak firmalara sunulan en önemli avantaj hızdır.

Daha önceleri kağıt fatura düzenleyen firmalar rutin olarak yılbaşında matbaada bastırdıkları fatura koçanlarını kullanarak müşterisine keseceği faturayı yazdırmak, kargocuyu beklemek, kargocuya faturayı teslim etmek, kargonun müşteriye ulaştığını takip etmek gibi işleri yavaşlatan bir süreci yönetmek zorundalardır. Bir de günlük fatura sayısı çok fazla olan firmalarda bu süreç çok yorucu bir hal alabiliyordu. Ancak dijital dönüşüme ayak uyduran firmalar faturalarını Logo ERP üzerinden kesip E-Logo Connect aracılığıyla GİB ile entegre bir şekilde müşterisine e-fatura yada e-arşiv faturasını oluşturup gönderebiliyorlar. Üstelik bu işlem sadece birkaç dakika içerisinde bitiyor.

İkinci olarak firmalara sunulan avantaj ise maliyettir.

Firmalara hem zamandan maliyet hem de mali maliyet olarak iki şekilde fayda sağlanmaktadır. Zamandan maliyeti yukarıda işledik. Mali olarak ise müşteriler her şeyden önce matbaa maliyetleri ve kargo maliyetlerinden kurtuluyorlar. Bastırdıkları fatura koçanı yerine dijital hizmetlerden faydalanmayı sağlayan ve adeti kuruşlarla hesaplanan kontör alarak maliyetlerini düşürüyorlar. Ayrıca kargo maliyetlerini de sıfıra düşürüyorlar. Bunlara ek olarak her yıl belli aralıklarla devlete beyan ettikleri defter maliyetlerinden de e-defter uygulamasını kullanarak kurtuluyorlar.

Üçüncü olarak firmalara sunulan avantaj ise dosyalama, fatura ve defter arşivleme ve saklama maliyetlerinden kurtulmaktır.

E-Logo Özel Entegratörlük, GİB tarafında belirlenen kurallar çerçevesinde dijital dönüşümü E-Logo üzerinden gerçekteştiren müşterilerinin e-fatura, e-defter, e-irsaliye gibi saklaması gereken evraklarını 10 yıl boyunca kendi sunucularında saklama hizmeti veriyor. Üstelik firmalar özel entegratörlük portalından dilediği tarihteki evrakı kolay filtreleme yöntemleriyle birkaç dakika içerisinde bulup çıktısını alabiliyorlar.

Dijital dönüşümün ve E-Logo’nun sunduğu faydalar saymakla bitmez. Ancak biz son olarak firmaların en çok dikkat ettiği konulardan birisi olan tahsilatlardaki dönüş hızına vurgu yapmak istiyoruz.

İdeanet Bilişim olarak, dijital dönüşüme geçiş yapmalarına danışmanlık ettiğimiz firmalarda tahsilatlardaki dönüş hızının ciddi bir şekilde artış gösterdiğini gördük. Birkaç dakika içerisinde gönderilen e-fatura müşterinin sistemine anında düşmekte ve dolayısıyla firmalar müşterilerinden tahsilatlarını çok daha hızlı talep edebilmekte ve ödeme alabilmektedir.

Bu yazımızda genel hatlarıyla dijital dönüşüm nedir ve E-Logo Özel Entegratörlük bu dönüşümün neresindedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Detaylar için iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler dileriz.