Logo’da Kur Güncelleme

Herkese merhaba. Dövizli işlemler yapan firmalar için en önemli konulardan bir tanesi kurların güncel olmasıdır. Kur güncelleme işlemleri Logo’da üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi Logo ERP kullanıcılarının myLogo‘dan kayıt işlemlerini yapmalıdırlar. İkinci olarak sistem yönetiminden ilgili zorunlu alanların doldurulması gerekir. Biz bu yazımızda bu işlemlerin yapıldığını farz ederek üçüncü aşamaya geçeceğiz ve program aktif kullanıcıları için kur bilgilerinin Logo’dan nasıl alınacağını resimli olarak göstererek günlük döviz kuru alma işlemi yapacağız. Daha sonrasında kurların fatura içerisinde nasıl kullanılacağını inceleyeceğiz.

Logo’da Günlük Döviz Kur Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Logo Masaüstü açık iken Dosya >Günlük Döviz Kurları’na tıklanır:

 

Logo Kur Güncelleme – Günlük Döviz Kurları

 

  • Gelen ekranda, aşağıdaki resimde gösterilen işaretli alana tıklarız:

 

Logo Kur Güncelleme – Günlük Döviz Kurları
  • Gelen ekranda, kur bilgilerini indirmek istediğimiz tarih aralığını seçeriz. Tek bir gün belirleyebileceğimiz gibi, belli bir tarih aralığını da seçebiliriz.

 

Logo Kur Güncelleme – Günlük Döviz Kurları

 

  • “Başlat” tuşuna basarak işlemi bitiririz. “Döviz kurları myLogo’dan başarıyla alınmıştır.” yazısı karşımıza çıktıysa işlemimiz başarılı olmuş demektir.

 

Logo Kur Güncelleme – Günlük Döviz Kurları

 

En son hangi tarihte güncelleme yaptığımızı hatırlamıyor isek; aşağıdaki resimde yer alan 1 numaralı bölümü kullanarak geriye dönük kontrol yapabilir, veya 2 numaralı bölüm kullanılarak belirli bir günü kontrol edebiliriz. En sık kullanılan yöntem 2 nolu bölümden bir tarih seçerek 1 nolu bölümden ileriye ve/veya geriye dönük kontrol yapmaktır.

 

Logo Kur Güncelleme – Günlük Döviz Kurları

 

Günlük döviz kurumuzu güncelledik. Şimdi satış faturası içerisinde döviz kurları nasıl kullanılır birde onu inceleyelim. Tiger 3 programında satış faturalarında işlem dövizi ve raporlama dövizi olmak üzere iki alan vardır. Bunlardan işlem dövizi hareketi hangi döviz ile yapacaksak onu seçmemiz gereken alandır. Raporlama dövizi ise Logo ERP’de sistem yönetimi içerisinde firma tanımlanırken hangi döviz türünün bizim raporlamada baz alacağımız tür olduğunu seçmemizin akabinde sadece o döviz türü ile işlem yapmamızı sağlayan alandır.

Fatura içerisinde kur bilgili detaylar tabında yer almaktadır. Biz firmamızı tanımlarken raporlama dövizi olarak USD seçmiştik. Dolayısı ile USD sabit olarak geldi ve değiştirme şansımız bulunmuyor. İşlem dövizi ise değiştirilebilir alandır. Öndeğer olarak TL gelir ve biz istediğimiz döviz türünü seçebiliriz. Dolayısı ile faturamızı bu doğrultuda hazırlayabiliriz.

 

Fatura Kur Alanı
Fatura Kur Alanı

 

Detaylı görüşmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.