E-Arşiv Faturası Perakende Müşteriler – Torba Hesap – uygulaması (Logo Tiger 3 / Go 3)

LOGO Ticari yazılım ürünleri olan Tiger 3 ve Go 3 yazılımlarıyla birlikte e-arşiv modülüne sahip işletmelerin; internet üzerinden yapılan satışlar ya da Market uygulamalarında karşılaşıldığı üzere her bir müşteri için ayrı cari hesap kartı açılmasına gerek duyulmayan ve bu sebeple “Muhtelif Müşteriler” ya da “Perakende Müşteriler” şeklinde torba bir hesap kullanılan durumlarda E-arşiv uygulamasının nasıl yürüteceklerini bu yazımızda ele alacağız.

Öncelikle E-arşiv faturalarında asgari TC NO, Ad, Soyad, E-posta Ülke, Şehir ve ilçe bilgilerinin yer alması zorunludur. Müşteriye ait cari hesap kartı varsa bu bilgiler Finans, anakayıtlar altındaki cari hesap kartlarında ilgili alanlara girilmektedir. E-arşiv faturaları da bu bilgileri kullanarak oluşturulur. Ancak Perakende müşteriler gibi torba hesaplar için aşağıdaki yol kullanılmalıdır.

1- Öncelikle “Muhtelif Müşteriler” ve benzeri bir isimle bir cari hesap kartının açılması gerekli. Cari hesap kartında “Logo Connect” tabında perakende müşteri kutucuğu işaretlenmelidir.

2- Satış faturasını düzenlerken ilgili torba cari hesap seçildikten sonra fatura içinde sağ mouse tuşu ile “e-arşiv bilgileri “seçilmeli.

3- E-arşiv bilgileri doldurularak kaydedilmelidir. E-arşiv bilgileri 3 ana sekmeden oluşur. TC NO, Ad, Soyad, E-posta Ülke, Şehir ve ilçe bilgilerinin yazılması zorunludur, ancak örneğin adres sekmesindeki ayrıntılı adres bölümü ya da Genel sekmesindeki tesisat numarası alanı yazılmasa da E-arşiv faturası kaydedilebilir ve geçerlidir.