Logo veritabanı(MSSQL) yedeği nasıl alınır?

Merhabalar,

Logo ticari yazılımları Logo Tiger 3 ve Logo Go 3 ile bordrolama yazılımı Bordro Plus programları MSSQL üzerinde çalışmaktadır. Veritabanlarının yedeklenmesi de önemli konulardan biri. Hızlıca bunu nasıl yaptığımızı anlatmaya çalışalım.

Öncelikle veritabanı yedeği, logonun kurulu olduğu sunucuda, daha doğru bir deyimlei logonun veritabanının olduğu sunucuda yapılmalıdır. Logo’yu kullanan kullanılar sunucuya uzak masaüstüyle erişmiyor ve kendi bilgisayarlarında local network üzerinden bağlanıyorlarsa, kullanıcıların kendi bilgisayarlarından bu işlemin yapılması mümkün değil.

SQL Server Management Studio, Microsoft’un SQL veritabanı üzerinde işlemler yapmamızı sağlayan çok öenmli bir arayüzüdür. Sunucuya eriştiğimizde “SQL Server Management Studio” programını aramalıyız. Genelde arama bölümüne managemen studio yazdığınızda çıkar ya da programlar altından da arayabilirsiniz.

Programı açtığımızda eğer sunucuya bağlantı kurduğunuz windows kullanıcısının yetkisi varsa windows authentication yani windows yetkisiyle herhangi bir şifre girmeden programı açabilirsiniz.

Ancak sistem kurulumu buna göre yapılmamış ya da kullanıcı yetkili olmayabilir bu durumda mutlaka sql server kullanıcı bilgilerini biliyor olmanız gerekir. Genelde kullanıcı adı ‘sa’ dır. Ancak başka kullanıcı isimleri de tanımlanmış olabilir.

Programı açtıktan sonra sol tarafta açılan pencerede database’i bulup üzerinde sağ click “tasks” ve sonrasında “back up” ı çalıştırmalıyız.

Yedek alacağımız dosya yolu için ekle/ add butonuna tıklıyoruz.

Sonrasında yedeğimize bir isim vermeliyiz, dosya adı sonunda .bak eklememiz gerekiyor. Ben örnek olarak bordroyedek.bak olarak belirledim.

İşlem başarılı şekilde tamamlandığında aşağıdaki şekilde bir pencere görmeliyiz. Çok fazla detaya girmeden temel yedek alma işlemi bu kadar 🙂