Logo ticari yazılımları Tiger 3 ve Go 3 Ürünlerinde KDV oranı değişikliği

Merhabalar,

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7346) gereğince KDV oranlarına değişikliğe gidilmiştir.

Logo ERP ve Ticari yazılım ürünlerinde bu değişikliklerin gerçekleştirilmesinde dikkat edilmesi gereken konularla ilgili hazırladığımız yazıyı paylaşmak isteriz.

Aşağıdaki bilgiler Logo Tiger serisi için hazırlanmıştır, GO 3 ürünü için de menüdeki yerleri farklı olmak kaydıyla aynı şekilde kullanılabilir.

Programda arama çubuğuna KDV oranı yazdığımızda, Malzeme Yönetimi, Satınalma ve Satış Modülü altındaki işlemler bölümündeki “KDV Oranı Güncelleme” işlemleri belirecektir, işlemlerin menü ağacındaki yeri aşağıdaki gibidir. Malzeme ve hizmetler (alış ve satış) için ayrı ayrı işlem yapılmalıdır.

Yapılacak değişkliklerde, dikkate dilecek hususlarda öncelikme malzeme türü bulunmaktadır. Sabit kıymetler zaten kayıtlı varlıklar olduğu için alış kdv lerinde değiştirilmeyebilir. Bu yüzden filtreleme seçeneğinden sabit kıymetler, satınalma KDV değişikliği yapılırken çıkarılmalıdır. Sabit kıymetlerin satışı surumunda KDV oranı değişeceği için sadece satışlar üzerinden uygulama yapılmasında fayda bulunmaktadır.

%18’lik KDV’ler 20 olarak revize edileceğinden (aynı şekilde %8 de %10 olacak) Mevcut Oran kısmına 18 Yeni orana 20 yazılacaktır. (Ya da 8 yerine 10)

KDV Türü kısmında ise satınalma, satış, iade, perakende satış ve perakande alış iade için bu işlem tekrarlanacaktır. Aşağıdaki işlem türlerine göre aynı işlem ayrı ayrı yapılmalıdır.

Önemli! Değişikliğin uygulanacağı Tarih

KDV Oranı güncelleme işleminde tarih filtresi bulunmamaktadır. Yani işlem yapıldığı an tüm malzeme ve hizmet kartlarının KDV oranları değişecektir. Dolayısıyla bu işlemler 10 Temmuz tarihinden önce tüm işlemler bitirildikten sonra yeni oranlarla işlem yapılmaya başlamasıyla birlikte yapılmalıdır.

Bununla birlikte KDV oranların yanlışlıkla değiştirilmesi ya da eski kayıtların düzenlenmesi gerektiği durumlarda faturaların satırlarında her zaman KDV oranlarına manuel müdahale şansımız bulunmaktadır. Bu türlü bir durumda fatura, irsaliye gibi kayıtlarda işlem satırında KDV oranı değiştirilebilir.

Ürün / Hizmet Bazında güncelleme

Yukarıdaki açıklamalar KDV oranı %18 olan veya %8 olan tüm malzemeler için uygulamaya yöneliktir. Sadece belli malzemelerde ya da malzeme gruplarında değişiklik yapabilmek için Malzeme/ Hizmet Kodu, Özel Kod veye Grup Kodu gibi filtreler kullanılmalıdır.

Yeni muhasebe hesapları ve bağlantı kodları

Bir önemli konu da Muhasebe ayarlarında olacaktır. Öncelikle %20 ve %10 KDV oranları için hesap planında yeni hesaplar tanımlanmalıdır. Tefkifat için kullanılan hesaplar da yine aynı şekilde eklenmelidir. Örneğin %18 KDV oranında 9/10 tevkifat için bir muhasebe hesabı açılmışsa, %20 KDV oranı için de açılmasında fayda var.

Muhasebe bağlantı kodlarına da yeni oranlara göre eklemeler yapılmalıdır.

Hesap Planında 191 ve 391 hesaplar için kartlar tanımlandıktan sonra, Muhasebe bağlantı kodları kısmında satınalma, satış ,iadeler ve tevkifatlar gibi aşağıda gösterilen kullanımdaki tüm bağlantılara eklemeler yapılmalıdır.

Sorularınız ve destek ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.