LOGO Tiger 3 / Go 3 Muhasebeleştirme Altyapısının Kurulması

Merhaba,

Muhasebe sistemi ile LOGO  Tiger 3 ve Go 3 ürünlerinde ön modüllerle arasındaki bağlantıyı iki şekilde verebiliyoruz.

  • Bağlantı kodları üzerinden
  • Anakartlar üzerinden.
  1. BAĞLANTI KODLARI İLE MUHASEBELEŞTİRME

Genel Muhasebe\Ana Kayıtlar\Muhasebe Bağlantı Kodları

 

Bu bölümde ticari sistemde bulunan tüm bağlantılar yapılabilir. Buradan yapılacak tanımlamalar sonrasında kartlardan ayrıca bir tanımlamaya ihtiyaç bulunmamaktadır, ancak kartlar yoluyla bağlantı kodu vermek işlem ve kontrol açısından daha kolay olduğundan özellikle cari, kasa ve banka kartlarında kartlar tercih edilmektedir.

Bununla birlikte kartlar yoluyla muhasebe bağlantısı verilmesi mümkün olmayan işlemler de bağlantı kodlarından verilir. KDV kodları, Personel muhasebeleştirme, Kesilen çekler bağlantıları buna örnektir.

Bağlantı kodlarının kartlara göre iki temel avantajından bahsetmek istiyorum.

Bağlantı kodları çeşitli kurallara bağlı olarak birçok kartın tek bir muhasebe hesabına bağlanmasını sağlayabiliriz. Örneğin 02 ile başlayan bütün malzeme kartlarını 150.02.001 hesabına bağlayabilirsiniz. Ya da bölüm bilgisi pazarlama” olan telefon giderlerini 760 altında bir hesaba bağlayabilirsiniz. kartlarda bu tür kurallar konulamaz, sistem kartı gördüğü anda belirtilen muhasebe hesabını çalıştırır.

İkincisi malzeme ve cari hesap gibi  birçok kartın tek bir muhasebe hesabına bağlanması gereken durumlarda tek tek kartlardan bağlantı vermek yerine bağlantı kodlarını kullanmak kolaylık sağlayacaktır.

 

2. KARTLARI ÜZERİNDEN MUAHSEBE BAĞLANTISI

Cari hesap, Malzeme kartı, Kasa & Banka Kartları gibi anakayıtlar üzerinden muhasebe bağlantısı verilebilir. Cari hesaplarda “diğer” tabında; banka hesap kartlarında sağ click muhasebe hesapları diyerek; kasa kartlarında muhasebe hesabı sekmesinde, malzeme kartlarında da muhasebe hesapları sekmesinden giriş yapılabilir.