Tiger 3 / Go 3 – Fatura Stok Uyumsuzluğu

Merhaba,

LOGO Tiger 3 ve Go3 ürünlerinde malzeme hareketleri konusunda karşılaşılan sorunlardan biri de faturada görünen malzemenin, malzeme ekstresinde yer almaması durumudur.

 

Yukarıdaki resimlerde de göreceğiniz üzere, fatura tarihi 27.07.17 olduğu halde (1. resim), stok ekstresinde temmuz ayına ait işlemlerde bu işlem görünmüyor. Sadece 04.07.17 tarihli farklı bir işlem var.

Bunun nedeni, Logo’nun ekstre dökerken fatura tarihini değil, irsaliye tarihini esas almasıdır. Burada aklımıza şu soru gelebilir: İrsaliye tarihi ile fatura tarihi birbirinden farklı olabilir mi? Bu sorunun yanıtı: hem evet hem hayır. Evet; zaten kanunen de bir irsaliyenin 7 gün içerisinde faturaya dönüştürülmesi gerekiyor. Hayır, aradaki tarih farkı 1 haftadan fazla olamaz.

Fatura tarihi ile o faturaya iliştirilen irsaliye tarihi arasındaki fark 1 haftadan fazla ise zaten Logo bizi uyarıyor:

Logo bizi uyardığına göre nasıl oluyor da irsaliye ile fatura arasında 1 haftadan fazla süre olabilir? Birincisi, yukarıda sorulan soruya evet derseniz olabilir. İkincisi, bazı durumlarda, Logo dışı bir yazılımdan yapılan entegrasyon/aktarım gibi durumlarda bu tür işlemler gözden kaçabilir.

Logo, bu anlamda 2 adet parametre sunuyor bize.

 1. İrsaliye Tarihi Ay Bilgisi Fatura Tarihi Ay Bilgisinden Farklıysa
  1. İşleme Devam Edilecek
  2. Kullanıcı Uyarılacak
  3. İşlem Durdurulacak
 2. Fatura Tarihi Değiştirildiğinde İrsaliye Tarihi Otomatik Olarak Değiştirilecek
  1. Evet
  2. Hayır

Bu durumda, malzeme ekstresine baktığımızda hangi tarihi kontrol etmeliyiz? Fatura tarihi değil de irsaliye tarihini kontrol etmemiz gerektiğini öğrendiğimize göre;

İlgili faturaya sağ tıklayıp “Değiştir” diyor, açılan fatura sayfasından da “Detaylar” kısmına gelip “İrsaliye Bilgileri” alanına bakıyoruz. Orada irsaliye numarasını görebildiğimiz gibi, sağdaki 3 noktaya tıklayarak ilgili irsaliyeye ait detaylı bilgiye de ulaşabiliriz. Örneğimizde durum aşağıdaki gibidir:

İrsaliye detayında da göreceğimiz üzere, ilgili malzeme ekstresinde bakmamız gereken tarih 30.05.17 tarihidir. Son durum:

Zaten fiş numarasını kontrol ederseniz, Logo’nun fatura tarihi değil de irsaliye tarihi bilgisini kullandığını daha net görürüz.

 

İyi günler.